Mutfaklara Nefes Aldıracak Kullanışlı Dekorasyon Fikirleri

Paylaş

Mutfaklar boyutları itibari ile büyük ya da küçük olsalar da her zaman daha fazla yere ihtiyaç duyulan yerlerdendir. Mutfakların ihtiyaçları; evde ki kişi sayısının artması, yeni eşyalara duyulan ihtiyaçlar, yeni çıkan mutfak dekorasyon fikirleri için yapılan değişiklikler ve eskisine göre daha küçük mutfağı olan bir eve taşınmak gibi farklı sebeplerden dolayı sürekli değişir. Bu değişen ihtiyaçlara  ve mevcut alanın kullanımına göre mecburen yenilikler yapmak gerekiyor. Aşağıda mutfaklar için yapabileceğiniz yenilikleri mevcut alanı verimli kullanma, yenilikçi fikirler ve pratik mutfak dekorasyonu konusunda görseller ile birlikte sunuyor olacağız.

Katlanır Mutfak Masası Kullanın

Mutfağınızı boyutları ne olursa olsun her zaman en kolay alan tasarrufu sağlayacağınız alan; mutfak masasıdır. Katlanır mutfak masası küçük mutfaklar için kullanılır gibi bir algı var. Katlanır mutfak masaları, küçük mutfaklar için çok can alıcı bir ihtiyaç olması yanında daha büyük mutfaklar için de kullanabilirsiniz. Bu küçük mutfak masaları size mutfakta tahmin edeceğinizden çok alan açarken kullanmak zorunda olduğunuz masadan da vazgeçmemiş olursunuz.

Kaynak: apartmenttherapy

Kaynak: Küçük Mutfak Masası Modelleri Mutfağınızda Yer Açacak

Mutfak Tezgahı Yetersiz Kalabilir

Mutfaklar için diğer büyük bir sorun ise mutfak tezgahıdır. Mutfağınız boyutları sizi burada yine yanıltmasın. Benim mutfağım büyük ve mutfak tezgahı benim için yeterli diyebilirsiniz fakat modüler bir mutfak tezgahı mutfaktaki işinizi kolaylaştıracaktır. Aşağıdaki örneklerde olduğu gibi mutfak tezgahımızın hareketli bir bölüme sahip olması yaptığınız işlerde size çok yardımcı olacaktır. Bu hareketli mutfak tezgahı özellikle amerikan mutfaklar için çok kullanışlı.

Kaynak: houzz

Kaynak: southshorecabinetry

Kaynak: livefromjulieshouse

Duvarlar Kurtarıcınız Olabilir

Mutfak dekorasyonu yaparken mevcut alana göre mobilya seçimi yaptınız fakat yinede mutfakta ihtiyaç duyduğunuz şeyler için yeterli yer kalmadı. Bu durumda tek çare duvarları kullanmak kalıyor. Duvarları kullanırken de öyle yine bir sürü koca koca raflar yapayım filan diye düşünmeyin çünkü bu durum mutfağı daraltacaktır. Peki ne yapacağız? bu sorunun cevabı aşağıda ki örneklerde. Bu örneklerden de göreceğinizi gibi duvarları kullanırken daha dekoratif ürünler seçmeye özen göstermeliyiz. Dekoratif mutfak rafları sayesinde mutfağınızı duvarlarını kullanırken kötü bir görüntü oluşmasına izin vermemiş olursunuz.

Bu rafların hazır olarak satılanları olduğu gibi kendiniz evde kendin yap fikirleri ile de yapabilirsiniz.

Kaynak: thekitchn

Kaynak: Küçük Mutfak Dekorasyonu İçin Can Alıcı Fikirler

Mutfak Dolapları Verimli Kullanılmalı

Mutfaklara nefes aldıracak en önemli kısım ise mutfak dolapları. Mutfak dolapları yeni bir eve taşındığınızda orada olurlar ve sizin ihtiyaçlarınızdan habersiz bir şekilde yapılmışlardır. Bunun tam tersi bir durumda da önceden yaptırmış olduğunuz mutfak dolapları artık ihtiyaçlarınıza cevap vermiyor olabilir. Bu iki durum karşısında yapmanız gereken ise mutfak dolaplarını verimli kullanmak.

İlginizi Çekebilir  Koçtaş Mutfak Modelleri Artık Cooke Lewis Marka

Mutfak dolapları verimli kullanmak için yapmanız gerekenlere bakalım. Mutfak dolabının üst kısmı ile mutfak tezgahı arasında kalan boş kısımı kullanabilirsiniz.

Kaynak: erdbeerdiamant

Bu alanı kullanırken ihtiyaçlarınıza göre aşağıda ki örneklerde olduğu gibi yaratıcı dekorasyon fikirleri size yardımcı olacaklardır. Atıl kısımları bu kadar şık ve kullanışlı hale getirmek mutfakta size çok fazla yer açacaktır.

Kaynak: bhg

Kaynak: jencaputo

Mutfak dolaplarının alt kısımları kadar üst kısımları da atıl alanlar mevcut ise bu alanları da kullanabilirsiniz. Bu alanlara ayak altından çıkartmak istediğiniz çok sık kullanmadığınız eşyaları koyarak mutfakta yer açmış olursunuz.

Kaynak: abeautifulmess

Mutfak dolapları ile ilgili son ve en önemli kısım ise raflar ve çekmeceler. Bu alanları kullanırken dolapların yapıları itibari ile çok fazla atıl alan kalmakta. Bu alanları nasıl kullanacağız peki? Bu alanları kullanırken size sunulandan farklı bir depolama yöntemi kullanacaksınız. Rafları kullanırken mevcut alanı ihtiyaçlarınıza göre nasıl en verimli şekilde kullanırım size sunulan depolama yöntemi ile değil bu örnekte olduğu gibi alternatif yardımcı araçlar ile kullanışlı hale getireceksiniz.

Kaynak: aplaceforeverything

Kaynak: hgtv

Bu kullanım şekili çekmeceler için de geçerli. Çekmeceler için yine ne için kullanmak istediğinize uygun şekilde depolamak için yardımcı araçlar ya da kendiniz tasarlayacağınız yöntemler ile en verimli şekilde kullanabilirsiniz.

Kaynak: bhg

Atıl Alanları Kullanmaktan Korkmayın

Mutfakların en farklı sorunu ise göz önünde fakat kullanılmayan çok fazla alana sahip olmaları. Mutfaklarda atıl alanları kullanmaktan korkmayın. Mutfak dekorasyonu yaparken yapılan en büyük yanlış atıl alanları kullanırken çok fazla maliyeti olacağı ve bu maliyete göre çok fazla bir verim alınamayacağı düşüncesidir.

Aşağıda ki örnekte görüleceği gibi kapı kenarında bulunan boş alanlar basit bir dolap ile değerlendirilmiş ve çıkan sonuç ortada. İhtiyaçları karşılarken şık bir beyaz mutfak dekorasyonu da yapılmış

Kaynak: laurenrubinarchitecture

Çamaşır makinesi ve buzdolabı beyaz eşyaların kenarlarında kalan boşluklara yapacağınız küçük bölmeler sayesinde bu atıl olan alanları da kullanmış olursunuz.

Lavabo altları size alan açacaktır

Mutfaklarda lavabo altları dağınık, pis ve çok kullanılmayan alanlardır. Bu alanları yapacağınız küçük değişiklikler ile daha kullanışlı, temiz ve çok daha fazla eşya koyabileceğiniz bir alana çevirebilirsiniz.

Kaynak: jenthousandwords

Mutfakta yer açmak için tavanı kullan

Mutfakta kullanacağını alanları bir tanesi de tavan. Tavanı bu örnekte olduğu gibi işlevsel askı aparatları ile çok daha verimli bir şekilde kullanmanız mümkün. Bu aparatlar endüstriyel mutfaklar için üretilse de artık ev kullanımı için üretilen modelleri de var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir