Çocuk Odası Dekorasyonu için Yaratıcı 22 Farklı Örnek

Paylaş

Ev dekorasyonu yaparken daha çok kendi tarzımıza ve zevklerimize göre dekorasyon trendlerini takip ediyoruz. Evlerimizde sadece biz yetişkinler değil çocuklar da düşünmek lazım. Çocukları ve onların odalarını gözden kaçırmamak için onların odalarını da yaşanabilir eğlenceli alanlar haline getirebiliriz. Çocuk odası dekorasyonu için çok farklı örnekler olması sebebiyle sadece özel tarzı olan 22 farklı örneği inceleyeceğiz. Çocuklar bu odalarda hem öğrenecek hem de eğlenceli zaman geçirerek odalarından çıkmak istemeyecekler.

foto galeri

Anne babalar her zaman kendi imkanları doğrultusunda çocuklarının bütün ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırlar. Bu imkanları sizde çocuklarınızın odası için kullanmaya karar verdiyseniz. Çocukların odaların çocuk odası dekorasyon fikirleri uygularken rahat olduğu kadar eğlenceli bir oda yapmaya dikkat etmelisiniz. Çocukların çevresi ve çocukluk dönemi onları gelecekteki başarıları ve eğitiminde doğrudan etkiyeceği için çocuk odası dekorasyon fikirleri ile odalarını dekore ederken onların girişimcilik ve zihin kas koordinasyonunu geliştirecek dekorasyon örnekleri seçmeniz onları için daha faydalı olacaktır.

Çocuklarınız hızlı büyüdükleri için çocuk odası dekorasyonu yaparken birazda ileriye dönük plan dahilinde yapabilirsiniz. Çocuklar büyüdükleri zaman çocuk odalarının yerine genç odası dekorasyonu yapına uygun ürünler seçmelisiniz ya da özel tasarım genç odaları yaptırabilirsiniz. Başlamadan önce mutlaka onların fikrini almalısınız. Çünkü onlar bu odaları sizin yaptığınızı ve üzerilerindeki otoritenizi simgelediği için  oda da zaman geçirmekte istemezler zevkte almazlar. Odalarında zaman geçirirken bilgisayar başında zaman geçirmek yerine kendi zevklerine uygun dekore edilmiş eğlenceli bir alan oluşturmuş olursunuz.

Çocuk odalarında kullanılan halatlar, merdivenler, salıncaklar, kaydıraklar gibi onların eğlenceli zaman geçirmesi için kullanılan ürünlerin güvenliği de farklı bir boyut. Çocuk odası dekorasyonu yaparken güvenlik önlemleri almanızda gerekli fakat bunu yaparken onların yaşam alanlarını ve hayal güçlerini sınırlayacak sıkıcı ürünlerden kaçınmalısınız ya da güvenliği sağlama için kullanılan ürünlerin oda ile bir bütün oluşturulması sağlanmalıdır. Güvenlik konusu biraz da odayı kullanacak çocuğun yaş aralığı ile uyumlu olacak bir dekorasyon seçmek fakat bu da biraz zor gibi çünkü çocuklar çok hızlı büyümekte. Bu durum için belirli bir yaş aralığına uygun bir dekorasyon seçmelisiniz. Aşağıdaki 22 farklı örnekte sunulan odalara uygulanmış olan çocuk odası dekorasyon fikirleri ile sizde çocukların çıkmak istemeyeceği odalar dekore edebilirsiniz.

İlginç çocuk odası dekorasyon fikirleri

1) Ağaç Ev

Bu odaya ağaç ev hissi uyandıracak duvar kağıtları, ağaç ev, salıncak ve ağaç gibi doğada hissi uyandıran bir dekor yapılmış.

Ağaç ev çocuk odası dekorasyonu

Ağaç ev çocuk odası dekorasyonu

Ağaç ev çocuk odası

2) Basketbol Sahası

Basketbol seven çocukların bayılacağı hatta çıkmak istemeyeceği bir oda olmuş.

Basketbol sahası çocuk odası dekorasyonu

Çocuk odası dekorasyon fikirleri

3) Calvin ve Hobbes

Calvin ve Hobbes, Bill Watterson tarafından 1985 ve 1995 arasında yayımlanmış çizgi roman dizisidir. Tüm dünyada 2400’ün üzerindeki gazetede yayınlanan karikatürler Calvin isminde 6 yaşındaki zeki ve hayal gücü kuvvetli ABD’li bir çocuk ile başkaları tarafından cansız, fakat Calvin tarafından canlı olarak görülebilen en yakın arkadaşı Hobbes ismindeki oyuncak kaplanının maceralarını anlatmaktadır. Kaynak Bu oda da bu karakterleri seven çocuklar için vazgeçilmez bir alan olmuş.

İlginizi Çekebilir  Birbirinden İlginç Özel Tasarım Genç Odaları

Calvin ve Hobbes çocuk odası

4) Ağaç Ev Macerası

Bu oda hem ağaç ev gibi doğal bir alan oluşturmanın dışında tırmanma parkuru da yapılmış. Bu sayede çocuklar eğlenceli zaman geçirebilecekleri bir alana sahipler.

Ağaç ev macerası çocuk odası

5) Batık Gemi Temalı

Deniz altında batmış bir gemi izlenimi veren oda da duvarlar ve tavan da buna uygun bir şekilde boyanmış.

Batık gemi temalı çocuk odası

6) Ev İçinde Ev

Çocuğunuzun odasının içinde kendine ait bir evi varmış hissi uyandıran bu oda kendine ait bir eve sahip hissi uyandırıyor.

Ev içinde ev çocuk odası

7) Gemi Kamarası

Gemi kamarasında gibi bir dekorasyon tercih edilmiş. Odadaki merdiven sayesinde geminin güvertesine çıkıyor izlenimi oluşturulmuş.

Gemi kaptanı çocuk odası dekorasyonu

8) Gizli Ağaç Ev Oyun Odası

Duvardaki ve tavana uzanan ağacın dalları ile üst kısımdaki boşluktaki yerden merdiven yardımı ile ağaç eve çıkıyor gibi bir oda tasarlanmış çok başarılı bir çalışma olmuş.

Gizli ağaç ev oyun odası

9) Gizli Kaydırak İle İnilen Çocuk Oyun Odası

Kaydırak ile inilen gizli bir oyun alanına hangi çocuk hayır diyebilir ki ?

Gizli kaydırak ve oyun odası

10) Harikalar Diyarı Ormanı

Harikalar diyarındaki orman gibi dekore edilmiş bu oda da çocuklar kendisini bir masal diyarında gibi eğlenceli zaman geçirecek.

Harikalar diyarı ormanı çocuk odası

11) Gemi Temalı Çocuk Odası Dekorasyonu

Odaya gemi teması verilmiş. Sanki gemi tayfası aşağıda uyuyacak gibi yatak ve buna uyumlu renkler tercih edilen bu oda deniz seven çocukların vazgeçilmezi olacak.

Gemi temalı çocuk odası dekorasyonu

Gemi temalı çocuk odası

12) Kızıldereli Çadırı

Odanın içinde bir kızılderili çadırı ile hayal güçlerini zorlayacak kovboy oyunları oynama imkanları olacak.

Kızılderili çadırı çocuk odası

13) Korsan Gemisi

Çok başarılı bir çalışma ile tüm detayları düşünerek bir korsan gemisi hissi uyandıran bu oda hem bir oyun alanı hem de hayal güçlerini zorlayacak serüvenler yaşanacak bir hikaye alanı.

Korsan gemisi çocuk odası

Korsan gemisi çocuk odası dekorasyonu

Korsan gemisi çocuk odası dekorasyon

14) Peri Masalı

Peri masalındaki gibi perilere has doğanın içinde ve rengarenk bir oda dekore edilmiş.

Peri masalı çocuk odası

15) Prenses Arabası

Kül kedisi hikayesinden hatırladığımız bal kabağının dönüştüğü o prenses arabası tamda odanın ortasında tasarlanmış ve buna uygun bir oda dekore edilmiş.

Prenses arabası temalı çocuk odası

16) Narnia Günlükleri Gizli Çocuk Odası

Hepimizim bildiği ve mutlaka çocukların bir kez dahi olsa hayal kurdukları o meşhur film olan Narnia Günlüklerindeki oda gibi bir oda tasarlanmış ve odaya filmdeki gibi bir dolabın içinden geçerek gidiyorsunuz. Çocuklar bu odadan çıkmak istemeyecekler.

Narnia günlükleri gizli çocuk odası

Narnia günlükleri gizli çocuk odası dekorasyonu

Narnia günlükleri gizli çocuk odası dekorasyon

17) Lunapark Temalı Çocuk Odası

Odanın içinde bir lunapark varmış gibi oyun araçları ve rengarenk bir oda dekore edilmiş.

Sirk temalı çocuk odası

18) Saklanma Tüpleri

Biraz tehlikeli görünüyor fakat çocuklar da kediler gibi küçük alanları çok sevmekte ve o alanlarda eğlenceli oyunlar oynamaktalar.

Saklanma tüpleri çocuk odası dekorasyonu

19) Uzay Gemisi Kaptanı

Bu oda uzay gemisi gibi ışıklandırılmış, paneller ve düğmeler eklenerek kendi kontrolündeymiş hissi uyandırıyor.

Uzay gemisi kaptanı çocuk odası

Uzay gemisi kaptanı çocuk odası dekorasyonu

20) Super Mario

Hepimizi çocukluğumuzdan hatırladığımız karakter olan Super mario şimdiki çocukların da çok sevdiği bir karakter.

Super Mario çocuk odası

21) Yarış Pisti

Çocuklar bu oda da Ferrari bir araç ile yarış pistlerinin tozunu attıran bir yarış pilotu gibi uyanacaklar.

Yarış pisti çocuk odası dekorasyonu

22) Renkli Yuvarlak Etiketler

Beyaz bir renk ile boyanmış bu oda son zamanların popüler oyunu olan agar.io gibi renkli yuvarlak baloncuklar ile çocukların hayal güçlerini zorlayarak istedikleri gibi yapıştırma imkanı sunuyor.

Renkli etiketler

Renkli yuvarlak etiketler

Renkli yuvarlak etiketler çocuk odası

Kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir