Yemek Masası Dizaynı için En Güzel Sofra Örnekleri

Paylaş

Özel günlerde ya da özel misafirleri ağırladığımız günlerde onlar için güzel yemekler yapmak kadar zor olan diğer bir şey ise özel sofralar hazırlamak. Yemek masası dizaynı yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var bu masasın ne için hazırlandığı ( Özel günler, Arkadaşlar, Aile, Düğün, Nişan vs.) konusunda farklılık gösterebilir. Peki sofra düzeni nasıl olmalı ?

Yemek masası düzenlemesi yaparken ilk yapmanız gereken hazırlayacağınız sofra için masa örtüsü seçmek olmalı. Masa örtüsü sofra düzeni konusunda ilk attığınız adım olmasından dolayı üzerine ekleyeceğiniz mendil ve diğer aksesuarlar onun ile uyumlu olmalıdır. Arkadaşlarınız için hazırlayacağınız sofralar da uyum konusunda çok fazla sorun olmasa da resmi bir yemek için uyum olmazsa olmazlardan birisidir.

foto galeri

Siyah beyaz renklerin hakim olduğu yemek masası dizaynı

Kaynak

Sofra düzeni konusunda dikkat etmeniz gerek diğer önemli konu ise tabak, çatal, kaşık, bıçak ve bardak yerleşimi. Bu örnekte olduğu gibi; Yemek çatalı tabağın soluna, salata çatalı ise onu soluna konulmalı. Yemek bıçağı tabağın sağına, yemek kaşığı ise bıçağın sağına konulmalı. Su ve meşrubat bardağı ise sağ kısımda bulunan bıçak ve kaşığın üst kısmına konulmalı. Tabaklar ise alta servis tabağı ve sırası ile yemek tabağı, salata tabağı konulur. Bunların dışında servis edeceğiniz yemeğe göre çorba ya da tatlı var ise tabak seçimini farklı olarak yapabilirsiniz. Tabakların kalabalık olacağından tatlı için sofra toplanıp tekrardan servis açılabilir. Peçete ise yemeğin resmiyetine göre tabağın içine ya da çatalların soluna gelecek şekilde yerleştirilir.

Kırmızı ve yeşil renkli yemek masası süsleme

Kaynak

Sofra dizaynı yaparken dikkat etmeniz gerek bir şeyde masa üzerine koyacağınız çiçekler. Sizde mevsime göre ya da yaptığınız yemek masası dizaynı ile uyumlu olacak şekilde çiçek seçimi yapabilirsiniz. Bu örnekteki masa dizaynı için seçilmiş olan zambak ile masa örtüsü ile uyumlu olurken masaya da şık bir görüntü oluşturmuş. Zambak dışında masanız ile uygun renklerde lale ile de bu güzel görüntüyü sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Özel Tasarım Modern Parke Modelleri

Sekiz kişilik yuvarlak yemek masası dizaynı

Kaynak

Bu örnekte ise çocuklarınız için sofra dizaynı için yaratıcı bir fikir sunuyor. Çocuklarınız ve arkadaşları için hem eğlenceli hem de şık bir sonra hazırlayabilirsiniz. Onlar için de yemek masası dekorasyonu yaparken seçeceğiniz objeler onların zevklerine ve eğlenceli bir masa olmasına göre seçmelisiniz.

Çocuklar için eğlenceli yemek masası dizaynı

Kaynak

Yemek masası dizaynı yaparken sofranız için farklı ve sizi yansıtan bir tarz seçmek isterseniz bunu için en güzel sofra örnekleri arasında en dikkat çeken deniz temalı bu sofra. Bu sofrada gösterişli olması yanında sizi birbirinden güzel yemeklerden önce büyüsünü içine alıyor.

Deniz temalı yemek masası dizaynı

Kaynak

Yemek masası dizaynı için diğer şık sofra örnekleri

Yemek masası dizaynları içinden özenle seçtiğimiz bu sofra düzeni örnekleri size yemek masası süslemesi yaparken fikir verecektir. Bu sofralar içinde birbirinde şık sofra örnekleri ile sizde sevdikleriniz ile bahçenizde güzel yemekler yiyebilirsiniz. Eğer bahçeniz var ve yaptığınız bahçe dekorasyonu ile uyumlu bir yemek masası dizaynı yapacaksanız bahçenizde yetiştirdiğiniz mevsim çiçekleri ile masayı süsleyerek elde edebilirsiniz.

Sara Hasstedt: Photographer

Kaynak

Açık hava için kalabalık yemek masası dizaynı

Kaynak

Mavi renkler ile süslenmiş yemek masası dizaynı

Kaynak

Sahilde yer masası olarak dizayn edilmiş yemek masası dekorasyonu

Kaynak

Doğal bitkiler ile süslenmiş yemek masası

Kaynak

Lale ile süslenmiş yuvarlak yemek masası dizaynı

Kaynak

Altı 6 kişilik misafir için yemek masası dizaynı

Kaynak

Düğün için dizayn edilmiş yemek masası

Kaynak

Pastel pembe ile süslenmiş yemek masası dizaynı

Kaynak

Bahçe için Dört kişilik yemek masası dizaynı

Kaynak

Ağaç yaprakları ile sade yemek masası dekorasyonu

Kaynak

Bahçe için kalabalık yemek masası dizaynı

Kaynak

Bahçe için sekiz 8 kişilik güller ile süslenmiş yemek masası dizanyı

Kaynak

Bahçede güller ile süslenmiş sekiz 8 kişilik yemek masası dekorasyonu

Kaynak

Beyaz renk ve çiçekli yemek masası dizaynı

Kaynak

Ahşap masa üzerine sekiz kişilik yemek masası süsleme

Kaynak

Kütük Altlıklı Kabaklı Yemek Masası Dekorasyonu

Kaynak

Reangarenk yemek masası dizaynı

Kaynak

Rüstik yemek masası dekorasyonu

Kaynak

Sade yemek masası dizaynı

Kaynak

Sarı çiçekler ile süslenmiş yemek masası dizaynı

Kaynak

Sarı renk yemek masası tasarımı

Kaynak

Sekiz kişilik siyah beyaz renkler ile dizayn edilmiş yemek masası

Kaynak

Turuncu renkleri hakim olduğu yemek masası tasarımı

Kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir