Saksı Deyip Geçmeyin Bu Saksılar Çok Yaratıcı

Paylaş

Evimizde bazen süs bitkileri bazen de mutfakta taze taze tüketebileceğimiz nane, soğan, maydanoz ve fesleğen gibi bitkileri yetiştirir. Bazen saksı canım ne olacak ki deriz fakat ev dekorasyonu yaparken doğal bir ürün. Saksıları evlerin içinde olduğu kadar balkon dekorasyonu ve teras dekorasyonu yaparken, mutfak dekorasyonu yaparken sıklıkla kullanmaktayız. Sizde hazır saksıların yanında kendin yap fikirleri ile basit malzemeler ile eviniz için saksı yapabilirsiniz. Bu saksılar birbirinden ilginç malzemelerden yapılmış. Kahve kupasından pet şişeye hatta sehpa şekline olan saksı bile var. Yaratıcılık ve biraz da elinizde bulunan malzemeler ile sizde ev dekorasyon yaparken kullanabileceğiniz içindeki çiçekler kadar güzel ve ilginç saksılar yapabilirsiniz.

foto galeri

Kahve Fincanı Saksı

Büyük bir kahve fincanı içine ekeceğiniz bitkiler ile sizde dekoratif bir saksıya sahip olabilirsiniz. Bu saksının en dikkat etmeniz gereken kısmı ise suyu fazla vermeyin yoksa alt kısmında gider olmadığı için kök kısmı sürekli ıslak kalacak ve bitkiye zarar verecektir. Suyu yeterince ve düzenli olarak verdiğiniz taktirde daha uzun ömürlü olacaktır.

Fincan saksı

Kahve Kupası Saksı

Bu ilginç saksı da yine kahve fincanı saksı gibi çok şık ve yaratıcılık örneği. Bunda da sulama konusuna dikkat ediniz.

Kahve jupası saksı

Kavanoz Saksı

Evinizde kullandığınız ve boşalan kavanozları atmak yerine size içlerine bitkiler ve çiçekler dikerek onları saksı olarak kullanabilirsiniz. Bu resimde olduğu gibi mutfakta taze taze tüketebileceğiniz maydanoz, yeşil soğan, fesleğen, biberiye, kekik ve sizin istediğiniz bir çok farklı bitkiyi yetiştirebilirsiniz.

Mutfakta tüketebileceğiniz bitkiler kavanozda saksı

Bu örnekte ise kavanoza bitki dikmek yerine daha dekoratif bir saksı olarak kullanılmış.

Kavanoz saksı Şekerlik saksı

Akvaryum Saksı

Akvaryumu sadece balık beslemek için değil bitki yetiştirmek için de kullanılabileceği aklınıza gelir miydi. Bu örnekte olduğu gibi akvaryum içinde bitki yetiştirebilirsiniz.

Akvaryum saksı

Şişeler ile Yapılan Saksı

Bu ilginç saksılar şişelerde yapılmış ve bir o kadar da yaratıcı örnekler. İlk örneklerde şişe ortadan ikiye kesilerek üst kısmın kapak olan tarafı diğerinin içine gelecek şekilde ter olarak yerleştirilmiş ve bu altta kalan kısıma su konularak su içinde bir ip toprağın içinden suya uzanacak şekilde yerleştirilmiş ve bu sayede su ihtiyacını karşılıyor. Diğer örnekte ise orta kısımları karşılıklı olarak kesip üst üste ve yan yana dekoratif olarak sıralanırken aynı zamanda üstten süzülen su atında bulunan şişenin içine akacak şekilde denk getirilmiş. Bu sayede su ve su ile süzülüp giden yararlı minerallerin de kaybolmasının önüne geçilmiş.

İlginizi Çekebilir  Yemek Masası Dizaynı için En Güzel Sofra Örnekleri

Cam şise kesilerek yapılan modern saksı Plastik şişe kesilerek yapılan saksıPlastik şişeler ile saksı bahçesiŞişelerden saksı

Bu örnek ise 5 litrelik su şişesine toprak doldurulup toprak içine kuru soğan yerleştirilerek taze taze tüketebileceğiniz yeşil soğan elde edebilirsiniz.

5 litrelik su şişesi saksı soğan

Balkon masası ve saksı aynı üründe

Bu ürün balkonların ihtiyacı olan küçük balkon masası ile saksıyı aynı üründe birleştirmiş. Saksı kısmı biraz ağırlık olarak kullanılması ile sert rüzgarlara karşı uçmasını da engelliyor.

Balkon masası saksılı

Sehpadan yapılmış Saksı

Bu saksı sehpanın üst kısmının kenarları yükseltilerek ortada kalan kısma toprak ile doldurulup bu kısıma bitkilerin dikilmesi ile meydana geliyor. Buna benzer bir saksıyı sizde evinizde yapabilirsiniz.

Sehpa saksıSehpa şeklinde saksı

Teneke kutulardan yapılmış saksılar

Bu saksılara aslında biraz da çocukluğumuzdan hatırlarız yağ kutuları içine dikilen çiçeklerin yerlerini artık daha farklı saksılar alırken bu gelenek zaman içinde azalsa da bitmedi. Sizde buna benzer teneke kutuların içine çiçekler ekerek evinizde farklı bir dekorasyon unsuru ile fark yaratabilirsiniz.

Çay tenekesi kutusu saksı Konserve kutusu saksı

Askılı saksılar

Bu tip saksılar ip yardımı ile birbirlerine bağlanarak duvar ya da tavana asılacak şekilde tasarlanmakta. Genelde kendin yap fikirleri ile ortaya çıkan bu ilginç saksılar biraz da boş alanların kullanımı için ideal.

Tavandan sarkan kavanoz ile yapılmış saksıDuvardan sarkan saksıDeve kuşu yumurtası saskı

Tüm duvar saksı

Buna saksı demekten çok çiçek duvarı desek daha doğru olur ama yinede saksılar içine ekilmiş bitkilerin duvarın bir parçasıymış gibi dekore edilmesi güzel bir görüntü oluşturması yanında doğal bir duvara da sahip olmanıza yardım oluyor

Duvar şeklinde saksı

Diğer ilginç saksı modelleri

Duvara monte saktı  Duvarı kaplayan saksı  Kova şeklinde saksı Merdiven şeklinde saksı stantı  Pencere önü raf saksı   Pratik az yer kaplayan saksı Askı şeklinde saksıBahçe konsepti verilmiş saksıSandık şeklinde dekoratif saksı

Kaynak

  1. incihan Eleştir dedi ki:

    çok beğendim kılasik çalışmaların dışında çalışmalar bazı çalışmalarınızı sınıflarımda öğrencilerle çalışmak istiyorum

  2. tülin dedi ki:

    çok güzeller yaratıcılık bu olmalı bende denicem

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir