Örneklerle Salon Dekorasyon Fikirleri

Paylaş

Ev dekorasyonunda önemli bir yeri olan salon en çok zaman geçirdiğiniz alanların başında gelmekte. Salon dekorasyon fikirleri ile sizde kendi salonunuz için isterseniz küçük değişiklikler isterseniz de baştan tasarladığınız bir salona uygulayabilirsiniz. Bu nokta salon dekorasyonu nasıl yapılır, nelere dikkat etmek gerekli ve daha sonra değişiklik yapmanızı kolaylaştıracak tüyolar vereceğiz. Salon dekorasyonu yaparken bir bütün içinde değerlendirmek gerekli fakat bütüne ait parçaların seçimi ve  ev dekorasyonu içindeki ağırlığını da tek başlarına değerlendirmek lazım. Salon dekorasyon fikirlerini de bütünün parçaları olarak değerlendireceğiz. Dekorasyonunu yapacağınız salonunuza ait bölümleri ayrı değerlendirmeniz yapacağınız değişiklikleri uzun vade de değiştirme konusunda kolaylık sağlayacaktır. İsterseniz salon dekorasyon örnekleri üzerinde salon dekorasyonu nasıl yapılır anlatmaya başlayalım.

foto galeri

Salonunuzun Zemini Önemli Unsurdur

Salon dekorasyonu yaparken salonunuza ait zemini için kullanacağınız malzeme ilk adım olmalı çünkü bu malzeme kolayca değiştirebileceğiniz bir ürün olamayacağı için doğru bir seçim yapmalısınız. Önce malzeme seçimi yapın. Parke, seramik, beton veya halıflex malzeme mi kullanacaksınız. Son zamanların en popüler zemin kaplama malzemesi olan parke hem modern bir görünüm sağlayacak hem de temizlik, ısı yalıtım ve güvenlik gibi nedenlerden ötürü avantajlı bir ürün olacaktır. Genel bir kanı olan parkelerin tek tip modeli olduğu fikri sizi kandırmasın artık eskisi gibi tek tip değil farkı parke modelleri ile göz kamaştıran bir zemin malzemesi.

Parkede karar kaldıysanız onun renk ve modeli ile ilgili seçim yaparken duvarınızı hangi renk yapacağınız veya mevcut duvarınızın renkleri ile uyumlu bir parke seçmelisiniz. Örneğin; açık renkler ile boyanmış bir duvar ile koyu renkli parke veya açık renkli parke kullanabilirsiniz. Duvar için koyu renk tonlarına bir tanesini seçecekseniz mutlaka açık  renk bir parke seçmelisiniz yoksa karanlık bir solana sahip olabilirsiniz.

Çiçek ve yıldız desenli parke modeli

 

Modern desenli parke modeli

Tavan Sade Olmalı

Salonunuza düz bir tavan mı yoksa spot ışıklar ile aydınlatmanızı sağlayacak asma tavan veya kartonpiyer tava mı kullanacaksınız. Bu seçim aydınlatmanızı ve salonunuzun dekorasyonunu etkileyecek. Tavanlara resimden tutunda istediğiniz modelde kartonpiyer ile tavan yaptırabilirsiniz. Burada siz kendi zevk ve ihtiyaçlarınızı ön planda tutun çünkü bu kısım tamamen seçeceğiniz dekorasyon tarzı ile ilişkili olmalıdır. Klasik bir salon dekorasyonu yapacaksanız düz bir tavan ile şık bir avize yaptırabilirsiniz. Abartılı bir kartonpiyer son zamanların dekorasyon trendlerine pekte uymuyor daha çok düz tavanlar tercih ediliyor bizden demesi.

Salon dekorasyon fikirleri sade tavan Salon dekorasyonu nasıl yapılırKaynak

Salon Dekorasyonu için Duvarların Renk ve Dekorasyonu Önemlidir

Duvarlar odaların en çok yer kaplayan alanıdır bundan dolayı duvar dekorasyonu önemlidir. İlk önce duvarın rengi ne olacak ? Buna karar verirken kullanacağınız zemin ve mobilyalar ile uyumlu bir renk seçmelisiniz ya da tam tersi seçtiğiniz duvar rengine uygun zemin ve mobilya seçmelisiniz. Son zamanların en moda duvar renkleri ise; açık gri tonları ve tüm zamanların vazgeçilmez rengi olan beyaz ve tonları. Bunun dışında ahşap ve taş duvarlar da popüler olmaya başladı. Salonun bir duvarını seçip o duvara taş malzeme ve ya ahşap malzeme ile kaplayarak sıra dışı bir salon dekorasyonu’na sahip olabilirsiniz.

Salon dekorasyon fikirleri palet duvarKaynak

Duvarlar için boya dışında duvar kağıdı da kullanabilirsiniz. Duvar kağıtları son yıllarda çok daha fazla kullanılmaktadır. Farklı model ve desen seçenekleri ile duvarlarınıza farklı bir hava katabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Pastel Renkler Kullanılan 20 Pastel Tonlarda Ev Dekorasyonu

Salon dekorasyon Modern Duvar KağıdıKaynak

Renk seçimi yaptınız ve boş duvarlara ne yapacağınızı düşünüyorsunuz. Salonunuzun duvar dekorasyonu için bir çok alternatifiniz var. Bunlara bakacak olursak; Duvar galerisi ve hayvan başları son zamanların en popüler duvar dekorasyon ürünleri. Klasik bir duvar dekorasyon ürünü olan kitaplık ve rafları da kullanmak mümkün. Bunların dışında yaratıcı fikirlerin oluşturduğu duvar süslemeleri ile sizde kendi salonunuza uygulayabilirsiniz.

Salon dekorasyonu duvar galerisiKaynak

Salon Duvar dekroasyon fikirleriKaynak

Mobilya Almak Yerine Kendiniz Yapabilirsiniz

Salon dekorasyonu yaparken mobilya seçimi ihtiyaçlara, eldeki mevcut mobilyalara ve bütçeye göre seçilmelidir. İlk olarak ihtiyacınız olan mobilyaların bir listesini yaparak başlayabilirsiniz. Yeni mobilyalara alacaksınız ve hazır bir koltuk takımı alacak bir bütçeniz var ise modern çiçek desenli bir seçim yapmanız sizin için daha avantajlı olacaktır çünkü modern bir koltuk takımı ile bir çok aksesuar ve mobilyayı uyum içinde kullanmanız mümkün. Salon dekorasyonu yaparken mevcut mobilyalarınızı kullanacaksanız onların kumaşlarını değiştirebilir, boyalarını yenileyip modern bir görünüm almalarını sağlayabilirsiniz. Bunların dışında eski mobilya satan yerleri ziyaret ederek beğendiğiniz ürünleri alarak onları salonunuza uyumlu bir hale getirebilirsiniz. Salonunuz için sehpa seçimi yapacaksanız bu aralar popüler olan ferforje sehpa ve mozaik sehpa tercih edebilirsiniz.

Bunların dışında tüm ürünleri hazır mobilyalar almak yerine kendin yap fikirlerini uygulayarak birbirinden farklı mobilyalar yapmanız mümkün olacaktır bu sizi masraflardan kurtarırken kendi eseriniz olan ev dekorasyon ürünleri ile salonunuzu dekorasyonuna katkı yapabilirsiniz. Buda onlardan bir tanesi olan meyve kasalarından mobilya.

Meyve kasası dekoratif kitaplık

Son zamanların en moda mobilyası ise tüm duvarı kaplayan televizyon sehpası. Bu sehpa kullanılmak istenen duvarı boydan boya kaplamakta ve televizyon yerleştirildikten sonra boş kalan kısımları istediğini aksesuarlar ile süsleyebilirsiniz. Salon dekorasyon örneklerini incelediğiniz zaman bu mobilya sizinde evinize çok yakışacak bir ürün.

Kaynak

Perde seçimini de mobilyaların bir parçası olarak incelersek. Salonunuz için seçeceğiniz perdenin rengi ve modeli uyguladığını salon dekorasyon fikirleri ile uyumlu olmalı.

Salon dekorasyonu perde seçimiKaynak

Salon dekorasyonu yaparken zemini kaplamak için halı ve ya kilim kullanacaksanız tüm alanı kaplamak yerine sehpanın alt kısmına kullanabilirsiniz. Bunun dışında bir yol şeklinde giriş çıkışlarda kullanmak için bir güzergah şekline açık alanlar bırakabilirsiniz.

Modern salon dekorasyon fikirleriKaynak

Aydınlatma ihtiyaç olmaktan çıkıyor

Aydınlatma eskisi gibi bir ihtiyaç olmaktan çıkıp dekorasyonun bir unsuru olmaya başladı. Aydınlatma aslında tavan seçimi yaparken karar verdiğiniz bir seçenek ama bunun dışında şık bir avize veya gece lambaları ile yaptığınız salon dekorasyonuna farklı bir hava katabilirsiniz. Aydınlatmanın bir unsuru da salonunuzdaki pencerelerin sayısı ve boyutlarıdır. Solan dekorasyon yaparken çok ışık alan bir salona sahipseniz çok fazla aydınlatma kullanmayabilirsiniz.

Salon dekorasyonu avizeKaynak

Aksesuarları sizde yapabilirsiniz

Salon dekorasyonunun en zevkli kısmı aslında aksesuarlardır. Çünkü onları dönemsel olarak değiştirebilir ve kendiniz bu aksesuarları yapabilirsiniz. Eldeki mevcut malzemeleri kullanarak ve ya  kendin yap fikirleri ile salon dekorasyonu için küçük detaylar ekleyebilirsiniz. Saksıda canlı bitkiler yetiştirerek salonunuza yeşil bir alan hissi yaratabilirsiniz.

Duvar süsleme aksesuarları Kendin yapKaynakDuvar süsüKaynak

Salon dekorasyon örnekleri

Palet ahşap duvar salon dekorasyonuKaynakSalon dekorasyonu fikirleri aksesuarKaynakMaskülen salon dekorasyonuKaynakSalon dekorasyon aksesuarKaynakKüçük salon dekorasyonu Modern salon dekorasyonu Rüstik salon dekorasyonu Sade salon dekorasyonu4 resim için kaynak

 1. gúlnur dalgaçlı dedi ki:

  SLM paylaşimlarinizla gúzel fikirler verdiği niz için teşekkürler.Ben bir konu üzerinde fikir almak istiyorum mümkünse.Evimi laminent parke döşetiyorum mutfağımada aynı renk tonunda seramik döşetiyorum seramiklerin küçük karelerden oluşuyor parke çizgili desen bitip mutfağa geçiş kareli yer seramik kõtüdururmu bunu öğrenmek istiyorum,cevaplarsanız sevinirim,şimdiden teşekkürler.

  • Dekolog dedi ki:

   Merhaba Gülnur Hanım
   Güzel düşüncelerinizde dolayı teşekkür ederiz. Parke ve seramik için uygulamayı yapacak ustalara bu durumu belirtirseniz zemin döşemesi yaparken uyum içinde olması için uygun açı ve yönlere doğru uygulama yapabilirler. Bu uygulama yapılmadan önce parke ve seramik seçimi yaparken iki ürünün desen ve renk benzerliği olmasına dikkat ederseniz ve zemin uygulamasını yapan ustalar da ustalıklarına göre sorunsuz ve uyumlu bir çalışma çıkarabilirler.

   İyi günler yeni evinizde mutlu günler geçirmeniz dileğiyle.

 2. Erdi Ak dedi ki:

  Selam. Yeni bir ev aldık. Salon ve mutfağın balkonla birleşen yerinde de bayagi bir boşluk alan var. Yanı salon 50 m2 ye yakın. Eski koltuk takımımız ve Gümüşlük, tv ünitesi siyah. Perde kanatlarımızda taç markalı siyahlı ve desenli. Koltuklar kenarlar derili. Tavan büyük olduğu icin düz tavan gitmez diye düşünüyorum. Kenarlardan Kartonpiyerle şerit led ışıklı bir uygulama yapmam daha mı doğru olur.

  • Dekolog dedi ki:

   Salon büyük olduğu için tavan için kartonpiyerli led aydınlatma yapmayı düşünüyorsanız tavanın orta kısmı boş kalacağından düz bir görüntü oluşturacaktır. Bunun önüne geçmek için tavanın orta kısmına da desenli kartonpiyer bir aydınlatma yapabilirsiniz. Bunu yaparken yaptıracağınız ustaya belirtmeniz haline kenarlar ile uyumlu bir orta aydınlatma seçmenize yardımcı olacaktır. Salon dekorasyonu için anladığım kadarı ile mobilyalarınızda genel olarak koyu renk hakim. Koyu renk mobilyalar yoğun kullanımında odanın basık ve itici bir görüntü oluşturabilir. Bunun önüne geçmek için son zamanlarda çok popüler olan pastel renklerde aksesuarlar(kanepe için küçük yastıklar, kilim, vazolar, avize, resimler ve tablolar için çerçeveler) kullanabilirsiniz. Bu sayede çok hem dönemsel olarak değişiklik yapabilir hem de sıkıldığınız aksesuarları çok fazla harcama yapmadan kolayca değiştirebilirsiniz.

 3. vesile demir dedi ki:

  Merhabalar. Çok güzel bilgilendiriyorsunuz tsk ederim oncelikle annemizin solonu çok renksiz ne yapabiliriz video paylassam yardimci olabilirmisiniz

  • Dekolog dedi ki:

   Merhaba Vesile Hanım video atmanıza gerek yok bir kaç öneri ile bunu sizde yapabilirsiniz.

   Annenizin salonu için mevsime uygun bazı değiklikler yapmakta fayda olacaktır. Malum önümüz sonbahar kışa girmeden soğuk havalarda mekanlara renk katarken yaza göre daha zor olur bunun sebebi ise kapı pencerelerin kapalı olması ve doğanın kendisini kışa hazırlaması olarak kısaca belirtebiliriz. Bu durumda salon dekorasyonu için yazıda ve önceki yorumlarda da belirttiğim gibi kalıcı değilde geçici değişiklikler yapmakta fayda olacaktır. Bunu kolayca yapabileceğiniz ürünlerin en başında küçük aksesuarlar, tablolar ve kilim geliyor. Bunların dışında koltuk ve kanepelerin döşemelerini değiştirmek yerinde yastık, renkli örtüler ve renkli sehpalar tercih edebilirsiniz. Bu konuda daha fazla fikir sabini olmak için pastel ev dekorasyonu, pastel oturma odası dekorasyonu ve renkli ev dekorasyonu yazılarına bakabilirsiniz.

 4. ilker dedi ki:

  Küçük salon fazla aydınlık olmaycak önünde balkon var salon için koltuk takımı renkleri nasıl olmal kahve yeşil hardal sipariş verdim ama sanırrım karanlık olcak fikir verirseniz sevnr

  • Dekolog dedi ki:

   Merhaba

   Salon dekorasyonu için koltuk seçiminizi yapmışsınız fakat duvar rengi konusunda bilgi vermemişsiniz. Eğer salon için evin genelinden farklı bir renk yapabilirseniz bu oda için açık renk ile değiştirebilirseniz daha aydınlık bir salona sahip olabilirsiniz. Bunun dışında aydınlatma konusunda bir çözüm üretilebilir. Spotlar ya da üzerindeki ışık sayısı fazla olan bir avize seçimi ile daha aydınlık bir salon dekorasyonu yapabilirsiniz.

 5. Alev karademir dedi ki:

  Dar uzun salonlar için onerdiginiz dekorasyon fikirlerinizi paylasabilirseniz çok sevinirim

 6. Tevfik A. dedi ki:

  Yazınızı bir solukta okudum. Blog da çok eğlenceli. Benim salonun yaklaşık 40 Mt2(5*8). Uzun duvarda eşit aralıklı 5 pencere var. Komşu kısa duvarı da kitaplık düşünüyorum. Ne dersiniz? Salonda TV istemiyorum.

  • Dekolog dedi ki:

   Merhabalar; Televizyon kullanmak istemiyorsanız bu duvara çeşitli tablo ya da resimler kullanarak daha güzel bir salon elde edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir