Küçük Dar Odalar için Kullanışlı Genç Odası Dekorasyonu

Paylaş

Yaşadığımız zamanda şehirlerin büyümesi ve bu büyüme ile evlerin küçülmesi ya da evlerin fiyatlarının artması bizi küçük alanlarda yaşamaya zorunlu kılıyor. Bu durumda küçük alanları  büyütemiyorsak yapacağım şey mevcut alanı daha verimli kullanmayı öğrenmek olmalı. Küçük genç odası dekorasyonu işte tam bu noktada kurtarıcımız oluyor. Küçük dar genç odası gençlerin hoşuna gitmese de bu alanları nasıl daha iyi kullanabilirler ona bakalım.

Kaynak: roomed

Evlerin büyük odaları genelde ortak kullanım alanı olan oturma odası, salon ve misafir odası gibi alanlar için ayrılıyor. Genç odası ya da çocuk odası için evlerin daha küçük odaları uygun görülüyor. Bu durum aslında mimari ile alakalı evin planı ilk çizildiğinde kafada ki fikir; mevcut alanı en verimli nasıl kullanırız, şeklinde olduğu için hiç genç odası olmamasındansa küçük bir oda olması daha uygun buluyor. Evlerdeki çocukları için ayrılmış çocuk odası hele ki iki genç kardeş için kullanılacak ise içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Küçük genç odası için önce ihtiyaçlar belirlenmeli

Küçük dar genç odası dekorasyonu için önce ihtiyaçlar belirlenmeli. Kullanılacak mobilyalar; saklama alanı, yatak, masa ve raflar gibi. Küçük genç odası için ihtiyaçlarımızı belirledikten sonra odanın kullanım alanı  ve boyutlarını ihtiyaçlarımız için hesaplanmasına geliyor. Bu hesap yapılırken ihtiyaçlara uygun olarak yatak, masa, raflar, dolap ve aydınlatmanın yeri belirleniyor. Bu belirleme işlemi yapılırken mevcut alanı en verimli şekilde nasıl kullanılacağı hesaplanmış oluyor.

Daha rahat anlaşılması için bu örnek üzerinde anlatalım. Bu küçük genç odası ölçüleri itibari ile yatağın odaya paralel konulmasına olanak sağlamıyor bunun için yatağı odaya dik koyup kalan kısıma masa konulmuş. Saklama alanı için ihtiyaç duyulan dolap ve raflar ise yatağın bulunduğu atıl durumda ki duvara monte edilerek alanı en verimli şekilde kullanılmış.

İlginizi Çekebilir  Pastel Renkler Kullanılan 20 Pastel Tonlarda Ev Dekorasyonu

Kaynak: archilovers

Modüler mobilyalar kurtarıcınız olabilir

Dar genç odası dekorasyonu için kullanacağımız oda çok küçük ise modüler mobilyalara daha çok ihtiyaç duyabilirsiniz. Modüler mobilyalar ile mevcut alanı verimli kullanırken, modern bir görünüm de sağlamış olursunuz. Modüler genç odaları genelde özel tasarım genç odaları olarak tasarlanmış olsa da tek tek modüler mobilyalar kullanarak de oluşturulabilir. Bu görselde ki gibi duvara katlanır bir yatak oda için çok büyük alan tasarrufu sağlar. Bunun dışında genç odası dekorasyonu için yerden yüksek yataklar ile yatakların altı kullanılarak dolap ihtiyacı giderilmiş olur.

Kaynak: home-designing

Dar uzun genç odaları için tüm ihtiyaçlar tek üründe

Küçük genç odaları için son zamanlarda sık kullanılmaya başlayan ve tüm ihtiyaçlara tek başına cevap veren bu mobilyalar ise hayat kurtarıcı olabiliyor. Tek üründe yatak, masa ve dolabı birleştirirken çok az alan kaplıyor. Kaplanan alanı en verimli kullanma amacı güden bu mobilyalar dikey alan kullanımı amaçladıklarından dar genç odaları için çok kullanışlılar. Çocuklarını için ya da kendiniz için genç odası dekorasyonu yapmadan önce mutlaka bu önerileri göz önünde bulundurun.

Kaynak: flickr

Kaynak: Pinterest

Kaynak: interiorgod

Kaynak: sistacafe

Kaynak: deavita

Kaynak: tumblr

Kaynak: crarquiteturaepaisagismo

Kaynak: pinterest

Kaynak: pinterest

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir