Krapon Kağıdı ile Pembe Ortanca Çiçeği Yapımı

Paylaş

Canlı çiçekler yapıları gereği toprakta olsa da olmasa da kuruyorlar ve bakımları bazen çok zor olabiliyor. Özel günlerde ya da ev dekorasyonu için süsleme olarak uzun ömürlü ve görüntüsü bozulmayan canlı çiçekler her zaman bir hayal olarak kalacak. Bu hayalin yerine kendin yap fikirleri yardımıyla kağıt ile canlı ve uzun ömürlü çiçekler yapmak mümkün. Kağıt ile yaptığınız çiçekler şık görünüme sahip olmaları yanında, canlı çiçekleri de dalından koparıp bir kaç gün içinde solması yerine dallarında mevsimler boyu kalması için alternatif bir yöntem.

Sizde kağıt ile çiçek nasıl yapılır? diye merak içindeyseniz buyurun krapon kağıdı ile ortanca çiçeği yapımına başlayalım. Ortanca çiçeği, mevcut şekli itibari ile evlerinizin mutfak, balkon, ve salon gibi bir çok farklı yerinden kullanabileceğiniz çok şık bir kendin yap fikri olacaktır. Kağıttan Pembe Ortanca çiçeği yapımına başlamadan önce gerekli malzemeleri aşağıda sıraladık. Malzemeler, her yerde bulabileceğiniz türden.

Gerekli Malzemeler

  • Mukavva
  • Krapon kağıdı (Bu örnek için; yeşil, pembe ve beyaz gerekli)
  • Çiçek Teli
  • Makas
  • Yapıştırıcı

Çiçeğe başlarken ilk yapmanız gereken aşağıda ki ölçülere göre mukavvadan iki adet şablon kesmek. Bu şablonlar çiçek ve yaprakları için gerekli olacaktır. Bu şablonlara uygun şekilde pembe krapon kağıtlarından çiçek için, yeşil krapon kağıdından ise yaprakları için ihtiyacınız kadar kesim yapın.

İlginizi Çekebilir  Çocuklar İçin Ağaç Ev Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Kural

Kesim yaptınız ve çiçek için başlamaya hazırsınız. Çiçek telini alıp en uç kısmına 0,5 cm genişliğinden pembe krapon kağıdından kesip sarıyoruz.

Telin en uç kısmına sardığımız kısıma şablon kullanarak kesmiş olduğum çiçeklerin tanelerini resimde görüldüğü gibi yapıştırıyoruz.

Çiçeğin üst kısmını hazırladıktan sonra gövdesi ve yaprakları için 1 cm genişliğinde yeşil krapon kağıdı kesin. Kesmiş olduğumuz bu kağıdı aşağıda görüldüğü gibi uç kısımdan aşağıya doğru tüm gövdeyi kaplayacak şekilde sarmaya başlıyoruz. Bu sarma işlemi sırasında yaprakları uygun yerlere gelecek şekilde yapıştırıcı yardımı ile yerleştirim sarma işlemine devam ediyoruz.

Sarma işlemini bitirip yapmış olduğunuz çiçekleri yine aynı yöntem ile 1 cm genişliğinde ki yeşil krapon kağıdı yardımı ile sararak bütün bir çiçek oluşturuyoruz. Kullanacağınız alana göre sizde az ya da çok olacak şekilde sararak istediğiniz şekilde kağıttan ortanca çiçeği yapabilirsiniz.

Resimlerde gördüğünüz tüm bu işlemleri yaptıktan sonra aşağıda ki gibi çok şık bir çiçek ortaya çıkacaktır. Bu çalışmayı denedikten sonra yapmış olduğunuz örnekleri bizimle paylaşmayı unutmayın 🙂

Kaynak: archzine

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir