Evde sıkılan kediler için eğlenceli oyun alanları

Paylaş

Evde evcil hayvan beslemek zevkli olduğu kadar ilgi ve sorumluluk gerektirir. Evlerde beslediğimiz evcil hayvanlardan  olan kediler ise ilgiye o kadar muhtaçlar ki neredeyse bunu ilgi istediklerini söyleyerek bize göstermeye çalışıyorlar. Dışarıda yeterince zaman geçiremedikleri ve evlerin onların doğal hayattan gelen iç güdüsel isteklerini karşılamakta yetersiz oluşundan kediler bazı dönemlerde çok stresli olurlar.

Bu noktada evinizin dekorasyonunu yaparken onları da düşünmeniz gerektiği fikri oluşuyor. Bunu ev dekorasyonu yaparken kediler için oyun alanı oluşturarak sağlayabilirsiniz. Kedilerin ev dekorasyonun etki edip kendilerine göre şekillendirecekleri ya da özel bir alan elde edebilecekleri fikri ilk başta garip gelse de aslında çok normal bir fikir.

Kaynak: meillakotona

Evcil kediler az da olsa bahçeli ve açık alanlara sahip evlerde yaşarlar fakat birçok kedi bu gibi imkana sahip evlerde yaşam süremeyebilir. Siz ne kadar onlarla ilgileniyor olsanız da sizin evde olmadığınız zamanlarda ya da işinizin onlarla ilgilenmeye engel olacağı durumlarda stres yaparlar. Bu stresli durumun önüne geçebilmek için evde kedilere özel bir oyun alanı oluşturabilirsiniz. Oyun alanları kedilerin stresini alır ve bu alanlarda eğlenceli vakit geçirmelerini sağlar.

İlginizi Çekebilir  Bu Mobilyalar Meyve Kasalarından Yapılıyor

Kaynak: ikea

Bu alan onların doğada içgüdüsel olarak yapmak istedikleri şeyleri onlara sağlayacak şekilde olmalı. Kedi oyun evi için ağaç parçaları, ipler, taşlar gibi doğal malzemeler kullanmanız ve dış dünyayı gören bir alan seçmeniz kendilerini dış dünyaya daha yakın hissetmelerini sağlayacaktır. Tüm hayvanlarda olduğu gibi kediler de doğada kendilerini güvende hissedecekleri özel anları olmasını isterler. Onlara yüksek yerler ve bu yerlere tırmanmaları kolaylaştıracak sıçrama noktaları yapabilirsiniz. Bu yüksek yerde kendini güvende hissedeceği özel bir sığınak bulunmalı.

Kaynak: bybrittanygoldwyn

Kaynak: etsy

Kediler tırmanma ve tırmalamayı da severler. Kediler için oyun alanı dekorasyonu yaparken onlara ipler ve hasır gibi malzemeler ile tırman ve tırmalar alanları yapabilirsiniz. Bu onların en sevdiği iki şey olan tırmanma ve tırmalamayı yapmalarını kolaylaştıracaktır. Kediler bu oyun alanlarında kendilerini daha özgür hissedecekler ve stres yapmayı da azaltacaklardır. Yapacağınız oyun alanın birden fazla kedi için düşünüyorsanız alan biraz büyük ve benzer ögelerden bir kaç tane olması kendi alanlarını belirlemelerini kolaylaştıracaktır.

Kaynak: ikeahackers

Kaynak: vaaleasointu

Kaynak: etsy

Kaynak: etsy

Kaynak: catster

Kaynak: apartmenttherapy

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir